FAQ 37

- Kiedy następny odcinek?

Nie wiemy. Powstanie każdego odcinka zależy od miliona czynników, a wczesne określanie terminów często skutkuje przesuwaniem premiery/śpieszeniem się "byle tylko zdążyć", czego wolimy uniknąć. Na podstronie odtwarzacza 37 możecie znaleźć przybliżoną datę premiery każdego następnego epizodu. Im bliżej dnia premiery - tym bardziej konkretna będzie podana tam data. Nie ukrywamy tej informacji z premedytacją przed wami - sami często do ostatnich dni nie wiemy kiedy wszystkie znaki na niebie i ziemi ułożą się tak, że bedziemy mogli upublicznić odcinek na kanale/stronie.


- Dlaczego tak długo/ile zajmuje zrobienie odcinka?

Powstawanie każdego odcinka to wiele oddzielnych etapów, z których każdy zajmuje dużo czasu i wysiłku, jednak najwięcej czasu spędzamy na tworzeniu animacji. Kiedy dysponujemy już scenariuszem (a więc i wcześniej opracowanym pomysłem), posiadamy nagrane dialogi i gotowy szkielet ścieżki dźwiękowej, zaczyna się mozolny proces animowania wszystkich scen. W zależności od odcinka, sam proces "nagrywania" wszystkich ujęć zabiera od 350 do 500 godzin. Po dziesiątkach cięć i prób scenariusza/odcinka, przygotowujemy ostateczną wersję montażową i jeśli jesteśmy z niej zadowoleni - w przeciągu paru następnych dni powstaje finalna ścieżka audio, odcinek ma swoją premiere, a wy w ciągu 20 minut możecie obejrzeć efekt często prawie półrocznej pracy.


- "South Park" powstaje w tydzień!

Przy "South Parku" (i jemu podobnych produkcjach) pracuje około 100 osób, nad "37" poza kwestiami nagraniowymi - pracuje Koksny i Buka, w liczbie osób: dwie. Nie dysponujemy ani przewagą techniczną, ani ilościową nad profejsonalnymi studiami - cieszymy się że jesteśmy w ogóle podjąć na nasze barki tak masywne przedsięwzięcie.


- Czy "37" jest rysowane?

Nie, "37" jest tworzone w technologii 3D, z wykorzystaniem ręcznie rysowanych elementów. W podobnej technice powstają w.w. animacje.


- W jakim programie powstaje "37"?

"37" nie powstaje w żadnym "automagicznym programie do tworzenia kreskówek". W proces powstawania końcowej wersji zaanagażowane są dziesiątki aplikacji, pluginów i urządzeń, składające się na swoistą "fabrykę", która pozwala nam stosunkowo wygodnie wprowadzać w życie scenariusze. Część elementów w kreskówce jest rysowana lub poprawiana ręcznie, bazując na trójwymiarowych renderach, oraz wcześniejszych szkicach-draftach ujęć. Stosowane przez nas rozwiązania zapewniają nam w miarę szybką możliwośc realizacji scen, i dostępne są dla każdego zainteresowanego pod postacią darmowego oprogramowania takiego jak Blender czy GIMP i im podobnych.